BC BOHUMÍN 

Čáslavská 1067, 735 81, Bohumín

Telefon: +420 603 295752

E-mail: info@bcbohumin.cz

 

... zkušenost mistrů republiky

 

Historie sportovního karambolu ve městě Bohumíně

    Začátky našeho klubu sahají do období těsně po druhé světové válce, kdy nadšenci pro sportovní kulečník se začínají scházet v restauraci „AVION“, kde měli rezervovaný kulečníkový  stůl a začínali trénovat technické disciplíny. Samotný klub byl založen v roce 1958 a jeho prvním předsedou byl pan Josef Vorlíček. Od roku 1961 začalo nově vytvořené družstvo ve složení pánové Kvasnica Arnošt, Korejs Jaroslav, Libař Josef a Kancner Rudolf hrát sportovní soutěže.

    Od roku 1962 se tito nadšenci pustili do organizace na tehdejší dobu prestižního turnaje „VELKÁ CENA OSVOBOZENÍ“, kde byli zváni nejlepší hráči. Turnaj se hrál v „malém“ a posléze ve „velkém“ kádru, samozřejmě na malých stolech plných 23 let. Mezi tím jsme získali prostory v bývalém hotelu v „Drátovnách“ , kde jsme se museli stěhovat celkem třikrát. Protože organizace těchto turnajů byla velice dobrá, byli jsme v roce 1965 pověřeni uspořádáním mistrovství republiky v kádru, kde svůj první titul získal Zoltán Kováč, pozdější mnohonásobný Mistr republiky, účastník mistrovství Evropy a nestor českého kulečníku. Protože organizace těchto klání byla bezchybná, pořádal bohumínský oddíl ještě další tři mistrovství republiky. Po roce 1989 nám byly městem Bohumínem přiděleny prostory v bývalých kasárnách, kde jsme působili do roku 1997. V tomto roce hrálo naše družstvo 2. ligu ve složení pánové Oslizlok, Janečko, Jendryštík a Andrejovský Jan.

    Téhož roku se po delší pauze vrátil bohumínský odchovanec, v té době již několikanásobný mistr republiky, účastník mistrovství světa a mistrovství Evropy, pan Miroslav Andrejovský. Jeho aktivity pro získání sponzorů a prostor pro vybudování důstojnějšího stánku pro tento krásný sport slavní úspěchy. Díky našemu městu, které nám poskytlo za symbolickou cenu nebytové prostory v Domu Služeb, řadě velkých i malých sponzorů a nezměrnému úsilí Mirka Andrejovského a dalších členů oddílu se nám podařilo vybudovat jednu z nejkrásnějších heren v naší republice. Naše družstvo postoupilo ve složení Miroslav Andrejovský, Václav Majewski, Heřman Onderka a ing. Jindřich Hyšperský do 1. ligy a „B“ družstvo bojovalo  ve 2. lize. V roce 2000 tuto soutěž vyhrálo a v závěrečných finálových zápasech s převahou získalo první titul mistrů republiky pro město Bohumín. Ve stejném roce jsme se pustili do organizace mistrovství republiky v kádru 52/2. Vše bylo perfektně organizačně zajištěno a jako poděkování všem sponzorům a našemu městu, dosáhli bohumínští hráči dvojnásobného  úspěchu , kdy se pánové  Onderka a Andrejovský se umístili na prvních dvou místech.

    A tak se vlastně začala psát novodobá historie našeho oddílu. Po roce 2000 v našem klubu hráli Miroslav  Andrejovský, Honza Musil, Marek Salga a ing. Jindřich Hyšperský. V tomto složení získali další dva tituly mistrů republiky v soutěži družstev a stali se tak nejúspěšnější oddílem na malém stole. V soutěžích jednotlivců od roku 1997 získal v soutěžích jednotlivců p. Miroslav Andrejovský 7 titulů v technických disciplínách na malém stole.

    V návaznosti na velmi zdařilou organizaci mistrovství republiky v kádru 52/2 v roce 2000 a s pomocí generálního sponzora, firmy NIR, se zrodil nápad uspořádat divácky velmi atraktivní turnaj za účasti české špičky sportovního kulečníku pod názvem „LONGONI CUP (Turnaj Mistrů města Bohumína),,. A tak vedle neobvyklé kombinace každého zápasu (hraje se zkrácená partie v kádru, jednobandu a trojbandu), přibyla i podmínka , že turnaje se smí zúčastnit pouze mistři republiky. Hned v prvním ročníku se nám podařilo obsadit absolutní špičku karambolu, včetně dvou juniorských mistrů Evropy pánů Marka Fause a Slávka Tautermana. Díky perfektnímu zajištění po stránce sponzorské i organizační se na tento turnaj těší nejen nejlepší hráči karambolu, kteří byli pozvání, ale také velmi početné divácké publikum.. Turnaj je přenášen jak místním televizním informačním kanálem tak ve zkrácené verzi Českou televizí. Jeho publicita je zajištěna také v rozhlasovém vysílání rádia KISS MORAVA a v regionálním a celostátním tisku.

    Jsme velice rádi, že po ještě větším úspěchu 2. ročníku turnaje v roce 2002, jsme našli další následníky a tak oddíl BC Ponětovice se rozhodl uspořádat stejný turnaj pod názvem „O POHÁR ŘEDITELE CERKOMU,,. Můžeme tak společně zlepšovat organizaci a úroveň tohoto turnaj. V tomto roce budeme pořádat jubilejní 10. ročník Turnaje mistrů.

    Nejnovějším přírůstkem do naší klubové historie je ukončení aktivní sportovní kariéry člena české karambolové elity, mnohonásobného Mistra republiky, vítěže Turnaje Mistrů města Bohumína, dlouholetého člena BC Bohumín a herního ,,buldoga,, Jana Musila, který se, po skončení sezony 2014-2015, rozhodl se kulečníkem už jen těšit a kochat bez zápasového tlaku. Děkujeme Honzo za Tvůj nesmazatelný přínos sportovnímu kulečníku, našemu týmu a jeho reprezantaci na domácích a zahraničních kláních.